Євген Головаха про соціальні зміни в українському суспільстві після Євромайдану

03.04.2015
2 квітня на факультеті соціології в рамках ХІІ міжнародної міждисциплінарної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених відбулася лекція-дискусія провідного вітчизняного соціолога Євгена Головахи «Тенденції змін українського суспільства після Майдану». Захід відбувався за сприяння Ради молодих вчених факультету соціології. Лектор – відомий соціолог, соціальний психолог, заступник директора Інституту соціології НАН України. У наукових колах відомий завдяки спільній із Н. Паніною розробкою концепції «подвійної інституціоналізації» в перехідних суспільствах та інтегрального індексу соціального самопочуття (спільно з Н. Паніною та А. Горбачиком) як інструменту вивчення впливу соціальних трансформацій на особистість. Окрім наукової роботи вчений провадить широку громадську діяльність, зокрема, коментуючи суспільні процеси в сучасному українському суспільстві.

Спираючись на дані моніторингу «Українське суспільство» Інституту соціології НАН України, вчений прослідкував як українське суспільство – суспільство «викривленого модерну» та «відкладеного транзиту» трансформувалося від 1990-х до Революції гідності, які передумови сприяли її творенню та які наслідки стоять за Євромайданом. Є. Головаха акцентував увагу на ціннісних змінах у суспільстві. Зокрема, суттєве зниження показників індексу цинізму, попри загальне зростання тривожності, зміна оцінок ризиків та посилення національно-громадянської консолідації. Водночас, на думку лектора, потенціалу готовності до самообмеженння у суспільства лімітований – це рік, після чого відсутність позитивних зрушень у суспільно-політичній сфері та урядовій економічній політиці може викликати новий спалах громадянських протестів та загальну деморалізацію, що в умовах війни несе значні ризики.

Учасники конференції мали змогу поспілкуватися із відомим дослідником і поставити йому запитання.

Факультет соціології