На факультеті психології завершила роботу конференція «Соціалізація і ресоціалізація особистості в умовах сучасного суспільства»

11.11.2014
7-9 листопада у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулася ІV Міжнародна науково-практична конференція «Соціалізація і ресоціалізація особистості в умовах сучасного суспільства». Традиційно її організаторами були факультет психології та кафедра психології розвитку КНУ імені Тараса Шевченка, а співорганізаторами — Міністерство освіти та науки України, Національна академія педагогічних наук України, Інститут психології імені Г.С.Костюка НАПН України, Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, Університет сучасних знань Товариства «Знання» України, Mykolas Romeris university (Vilnius, Lithuania), Klaipeda university (Lithuania), Alexandru Ioan Cuza university (Iasi, Romania), Novia university of applied sciences (Finland), Kainar university in Almaty (Kazakhstan), Science explorer publications (UK).

У конференції взяли участь керівники провідних вітчизняних і закордонних освітянських установ, дослідницьких центрів, неурядових (громадських) організацій; провідні вітчизняні й закордонні фахівці у галузі психології освіти і розвитку.

Під час урочистого відкриття конференції з вітальним словом виступили: проректор КНУ з наукової роботи, доктор геологічних наук, професор, завідувач кафедри геофізики, заслужений працівник освіти ВИЖВА С. А., декан факультету психології КНУ, доктор психологічних наук, професор ДАНИЛЮК І. В., академік-секретар Відділення психології, дефектології та вікової фізіології, директор Інституту психології НАПН України ім. Г. С. Костюка, доктор психологічних наук, професор МАКСИМЕНКО С. Д., академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки НИЧКАЛО Н. Г., в. о. директора Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України, доктор педагогічних наук, професор ОТИЧ О. М., декан факультету психології і педагогіки Університету Alexandru Loan Cuza, м. Ясси, доктор психологічних наук, професор ДАФІНОЮ Й. (Румунія), проректор з наукової роботи Університету сучасних знань Товариства «Знання» України, доктор юридичних наук, професор МОСЕНДЗ С.О.

На пленарному засіданні учасники конференції заслухали та обговорили наукові доповіді провідних вчених з України та країн Європи.

Член-кореспондент НАПН України, доктор психологічних наук, професор, завідувач лабораторії методології Інституту психології ім. Г.С. Костюка НАПН України, Г. О. БАЛЛ

Доктор психологічних наук, професор, завідувачка кафедри психології розвитку факультету психології КНУ імені Тараса Шевченка ВЛАСОВА О. І. у своїй доповіді окреслила наукові доробки 5-річної роботи кафедри з проблематики соціалізації, ресоціалізації і розвитку особистості в сучасному суспільстві: підготовлено 2 наукові монографії, 1 збірник наукових праць, 4 підручники, 1 навчальний посібник, 2 словники, захищено 1 докторська та 9 кандидатських дисертацій.

Об’єктивними передумовами створення кафедри у 2009 році були: необхідність підготовки фахівців для психологічної допомоги населенню (перинатальний психолог, психолог системи освіти, психолог-акмеолог, психолог-геронтолог), зокрема й для системи освіти дорослих (викладач із психології розвитку, методист).

Основні напрями наукової діяльності кафедри: методологічні проблеми психології розвитку, поведінки та діяльності людини на різних етапах її життєвого циклу (від зачаття до смерті); психологічні аспекти впливу умов спрямованої соціалізації людини (дитини та її батьків), соціалізації дорослої людини; акмеопсихологія; проблематика вікових криз; методологія створення та здійснення розвивально-корекційних (тренінгових, коучінгових) програм.

У рамках Круглого столу кафедра психології розвитку ініціювала створення Української асоціації психології освіти і розвитку. Ця пропозиція отримала підтримку провідних науковців, представників вітчизняних наукових шкіл і фахівців у галузі психології освіти і розвитку. На установчих зборах відбулося обговорення Проекту Статуту Української асоціації психології освіти і розвитку, її керівних органів, основних напрямів та першочергових завдань роботи.

На завершення першого дня роботи конференції для її гостей у Мистецькому салоні відбувся урочистий концерт.

8 листопада в межах роботи 2-го дня конференції відбулися 3 наукових симпозіуми. Симпозіум №1 був присвячений проблемам інституціональної соціалізації та розвитку людини, симпозіум №2 - психологічним питанням невдалої соціалізації і ресоціалізації людини, симпозіум №3 - розвиткові цілісної особистості в умовах динамічного суспільства. Окрім того, учасники конференції мали можливість відвідати 8 майстер-класів з актуальних напрямків сучасної практичної психології та психотерапії.

На завершальному пленарному засіданні учасники конференції прийняли резолюцію, що фіксує ключові моменти сучасного стану дослідження проблем соціалізації, ресоціалізації та розвитку цілісної особистості в умовах динамічного суспільства, підтримує заснування Української асоціації психології освіти і розвитку. Основні завдання Асоціації — у поглибленні співробітництва українських дослідників освіти і психічного розвитку, їхній продуктивній інтеграції у європейський та світовий простір наукової та педагогічної діяльності, інтенсифікації міжнародної грантової та конференціальної діяльності українських учених, інформаційному супроводі публікацій результатів вітчизняних досліджень у науковометричних виданнях. Учасники прийняли рішення про проведення наступної, V конференції з проблем соціалізації та психічного розвитку людини у листопаді 2016 року.

Кафедра психології розвитку