«Шевченкіана Надії»

05.03.2014
Сьогодні, 5 березня, в день 75-річчя присвоєння Київському національному університету імені великого Пророка Тараса Шевченка, в Музеї історії КНУ відбулося урочисте відкриття виставки художніх робіт заслуженого художника України Надії Нікіфорової під назвою «Шевченкіана Надії». Виставка присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка, ім’я якого носить наш університет з 1939 р.
У відкритті виставки взяли участь: мисткиня Надія Нікіфорова, проректор з науково-педагогічної роботи КНУ Володимир Бугров, декан історичного факультету КНУ Віктор Колесник, голова Ради ветеранів війни і праці КНУ Борис Цудзевич, ветерани, викладачі, студенти та співробітники університету, інші поціновувачі мистецтва.
Надія Нікіфорова – відома черкаська художниця, член Національної спілки художників України та Всеукраїнського об’єднання художників БЖ-Арт. Надія Яківна закінчила Харківське державне художнє училище та Ленінградський інститут театру, музики і кінематографії (факультет сценографії).
Картини художниці, орієнтовані на народні джерела, мають національний характер, висвітлюють патріотичне ставлення до Батьківщини.
На виставці представлений художній портрет Тараса Шевченка «Вічність», що складається зі 144 фрагментів, кожен з яких має свій сюжет.Серед них ілюстрації авторки до творів Кобзаря, копії робіт самого Шевченка, портрети історичних постатей, гетьманів України, козаків-Мамаїв, українські краєвиди. Художниця застосувала самобутню авторську техніку фрагментарного живопису і при виконанні портрету молодого Шевченка.
Не залишає байдужих п`ятиптих «Гайдамаки», де переплетені дві сюжетні лінії – кохання Яреми та Оксани, а також боротьба українського народу за національну та соціальну справедливість в роки гайдамацького повстання під назвою Коліївщина.
Центр експозиціїприкрашає зображення Пресвятої Богородиці – картина «Марія», виконана в традиційних іконописних червоно-золотавих кольорах, що увінчує оспівані у творах поета образи прекрасних українських жінок.Картини «Катерина», «Сестри», «Наймичка» та «Причинна» вражають глибиною та трагічністю піднятої проблеми – нелегкої долі українки.
Хрестоподібна композиція «Заповіт» завершає виставку робіт Надії Нікіфорової. Цим твором авторка вшановує пам'ять великого Кобзаря, зображаючи всі відомі автопортрети Шевченка, оточені гілками тисячолітнього дуба. Композиція обрамлена українськими орнаментами та постатями кобзарів.
Художні твори Надії Нікіфорової випромінюють добро й красу,що є категоріями вічними і безсмертними. Вони нагадують сучасникам про високу цінність творчої спадщини великого митця – художника, поета і філософа Тараса Шевченка, який підняв на вершину світової слави культуру України.

Людмила Круглова,
головний зберігач фондів Музею історії