«Міграція у контексті цивілізаційної трансформації України і світу»

25.08.2011
Під такою назвою відбулась Перша Міжнародна науково-практична конфернція присвячена 20-річчю незалежності України в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка 22 серпня 2011 року.
Організавтори конференції: Центр Українознавства філософського факультету КНУ імені Тараса Шевченка, Асоціація українців у Португалії «Собор», Комісія УГКЦ у справах мігрантів.
Протягом останніх десятиліть кількість міжнародних мігрантів швидко зростає. За різними даними, більше 150 млн. людей проживають за межами країн свого походження. З них близько 70 млн. – мігранти. За неофіційними даними близько 8 млн. – це українські тродуві мігранти. Незважаючи на таку значну кількість своїх громадян за кордоном, у нашій державі й досі немає науково й геополітично обгрунтованої стратегії співпраці з українцями за кордоном, програми повернення трудових мігрантів на Батьківщину, не врегульований правовий і соціальний захист українських трудових мігрантів у країнах їхнього тимчасового перебування. Ці та ряд інших важливих проблем сучасної української міграції обговорили й поділились власним баченням їх вирішення учасники Першої Міжнародної науково-практичної конфереції «Міграція у контексті цивілізаційної трансформації України і світу».
Відкрив конференцію Микола Обушний, директор Центру українознавства філософського факультету КНУ імені Тараса Шевченка. З вітальним словом виступив Валерій Григорук, проректор з наукової роботи КНУ імені Тараса Шевченка.
Він підкреслив важливість й актуальність досліджень проблем українських міграційних процесів, побажав учасникам конференції плідної праці та конструктивних рішень.
Пленарне засідання розпочала Світлана Кагамлик, заступник директора Центру українознавства. Учасники крнференції з цікавістю вислухали її доповідь про досвід і перспективи співпраці Центру українознавства філософського факультету з українським зарубіжжям.
Гостру тему соціального сирітства порушив у своєму виступі «Проблеми та перспективи сучасної української еміграції» Володимир Лозинський, офіційний представник в Україні Асоціації українців в Португалії «Собор», член ради з питань трудової міграції громадян України при Кабінеті міністрів України.
Ігор Макаров, завідувач сектору етносоціальних досліджень Інституту народознавства НАНУ розкрив тему сучасних міграцій у соціодинаміці глобалізованого суспільства.
З резонансною доповіддю «Вплив міграційних процесів на зміни етномовного складу населення України (середина ХХ – початок ХХІ ст.)» виступив Володимир Скляр, професор кафедри політичної історії Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».
Мирослава Роздольська, голова Всеамериканської громадської організації «Нова українська хвиля» розповіла про духовне і культурне життя української громади на еміграції, окреслила проблеми четвертої хвилі трудової міграції, яка поступово переростає в еміграцію.
Конструктивний тон роботі пленарного засідання конференції задали доповіді: Людмили Іванової, директора ЗНЗ Міжнародна українська школа «Закордонний український заклад – культурно-освітній осередок українського зарубіжжя», Антоніни Терещенко, наукового співробітника Університету Порто «Українська молодь в українських суботніх школах Португалії: етнічні, соціальні, освітні ідентичності та репрезентації», Тетяни Воропаєвої, старшого наукового співробітника Центру українознавства «Трансформація національної ідентичності українських мігрантів в контексті цивілізаційного поступу України (1991 – 2011 рр): теоретико-емпіричні дослідження українознавців КНУ імені Тараса Шевченка».
Роботу пленарнаго засідання підсумував своїм виступом Анатолій Конверський, декан філософського факультету КНУ імені Тараса Шевченка. Після напруженого обговорення актуальних проблем української міграції, Валерій Харченко, культоролог, кобзар, лауреат фестивалів «Оберіг» та «Червона рута» подарував усім присутнім декілька композицій. Таке завершення пленарного засідання під українські мелодї, стало приємною несподіванкою для більшості присутніх і надихнуло на плідну працю під час секційних засідань.
Секційні засідання, які відбулись в другу половину дня, були не менш цікаві щодо полеміки виголошених доповідей. Учасники конференції працювали за такими напрямами:
– Проблема міграції у цивілізаційному ракурсі;
– Збереження української ідентичності в умовах трудової міграції;
– Інноваційні методи комунікації в середовищі мігрантів та їхніх родин;
– Збереження сімейних цінностей в умовах трудової міграції, реадаптація дітей трудових мігрантів, соціальне сиріцтво: проблеми та перспективи;
– Політико-правове забезпечення розробки й реалізації державної міграційної політики;
– Культурно-освітні осередки українського зарубіжжя;
– Роль церкви у розвитку української духовності.