Університетські музеї та колекції – погляд з Європи

03.06.2011
26-29 травня цього року в старовинному італійському університетському містечку Падуя неподалік Венеції пройшла ХІІ щорічна Нарада європейської мережі збереження університетської спадщини Universeum. Темою було обрано напрямок «Організація і перестановки: планування університетської спадщини для майбутніх поколінь". Обговорювались питання функціонування університетських музеїв і колекцій. Було представлено різні моделі і способи організації їхньої роботи – від централізованого музею університету або архіву до дисперсних колекцій окремих підрозділів чи окремих осіб. Бачення і завдання директорів музеїв, кураторів, вчених і викладачів, що беруть участь в збереженні академічної спадщини часто дуже відрізняються від уявлень університетських адміністраторів і керівництва. Для обох, у багатьох випадках, спадщина нерозривно пов'язане з питанням про особу - особистості академічних дисциплін, ідентичності місцевих відділень, і особистостями конкретного університету. В умовах сьогоднішніх реалій багато поставлено на карту - недавнє скорочення фінансування та реорганізації університетів по всій Європі викликали ризики для багатьох колекцій. Як забезпечити збереження, вивчення та інтерпретацію академічних спадщин? Як організувати ці спадщини способами, які можуть гармонійно узгодити потреби сучасних університетів з особливостями і потребами академічних спадщин? Нагальні питання обговорювали 99 представників університетів Англії, Франції, Німеччини, Італії, Португалії, Ірландії, Фінляндії, Нідерландів, Австрії, Норвегії, Колумбії, Іспанії, Нової Зеландії, Бельгії, Швеції, Польщі, Болгарії та Естонії. Одне із засідань Наради пройшло спільно з учасниками Засідання ректорів університетів Коімбра-Групи (членами якої є 39 провідних університетів Європи), де обговорювались питання ролі університетської спадщини в функціонуванні самих університетів. Вперше в Нараді мережі Universeum взяла участь мало чисельна делегація України – були представлені музеї нашого університету з їхніми проблемами організації та поки що рідкісний в умовах нашої країни зразок організації університетської спадщини Державний політехнічний музей КПІ. Наше представлення короткої історії розвитку освіти і науки, яку зберігають українські університетські музеї, викликало жвавий інтерес колег, ми обмінялись контактами і обговорили плани майбутньої співпраці. Участь у Нараді, ознайомлення з роботою музеїв університету Падуї (дев’ять музеїв, об’єднаних в Центр «Centro di Ateneo per i Musei») були надзвичайно корисні для нас в плані усвідомлення своєї відповідальної місії збереження академічного надбання. Поїздка на Нараду стала можливою для нас завдяки підтримці Програми І3 (ідея, імпульс, інновація) Благодійного Фонду «Розвиток України».

Учасниця Наради Universeum
Лілія Казанцева