«МОВА. СУСПІЛЬСТВО. ЖУРНАЛІСТИКА»

10.04.2011
В Інституті журналістики в сімнадцяте відбулась
Міжнародна науково-практична конференція
з проблем функціонування й розвитку української мови
«МОВА. СУСПІЛЬСТВО. ЖУРНАЛІСТИКА»

25 березня 2011 р. в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка в рамках Днів науки відбулась ХVІІ міжнародна науково-практична конференція з проблем функціонування й розвитку української мови «Мова. Суспільство. Журналістика». Цей захід став продовженням серії щорічних науково-практичних конференцій, що їх організовує кафедра мови та стилістики Інституту журналістики у творчій співдружності з іншими кафедрами та підрозділами інституту. Особливістю цьогорічної конференції стало те, що організатори присвятили її пам’яті проф. Алли Коваль (1925 ¬– 2009) – відомого мовознавця, педагога, засновниці й першої завідувачки кафедри мови та стилістики.
Цього року в цьому традиційному заході в рамках Днів науки в Інституті журналістики взяли участь 87 учасників, у тому числі 41 співробітник нашого університету, три співробітники НАН України. Учасники конференції представляли Київ, Донецьк, Львів, Харків, Дніпропетровськ, Луганськ, Вінницю, Кіровоград, Суми, Херсон, Черкаси, Чернігів, Переяслав-Хмельницький та ін., а також іноземні країни (США, КНР).
Роботу наукового форуму відкрила своїм вступним словом професор кафедри мови та стилістики Інституту журналістики Анастасія Мамалига – ініціатор започаткування щорічних інститутських конференцій з проблем функціонування і розвитку української мови та незмінний організатор їх протягом ось уже сімнадцяти років. Цього року до складу організаційного комітету МНПК, очолюваного проф. Володимиром Різуном і проф. А. Мамалигою, входили проф. Наталія Шумарова, доц. Віталій Корнєєв, доц. Ірина Мариненко (секретар оргкомітету), к. філол. н. Дмитро Данильчук, доц. Ольга Гресько, с. н. с. Іван Забіяка та ін.
Від імені керівництва інституту щирі вітання учасникам зборів висловив заступник директора з наукової роботи доцент Віталій Корнєєв.
На пленарному засіданні кілька виступів були об’єднані спільною темою – зверненням до науково-педагогічної спадщини проф. А. П. Коваль. «Крилате слово Алли Коваль» – таку назву мав виступ проф. Олександра Пономарева (Київ); про круглий стіл пам’яті А. Коваль, який відбувся в грудні 2009 року, йшлося у повідомленні проф. Анастасії Мамалиги та к. іст. н. Івана Забіяки. Присутні мали змогу побачити унікальні відеокадри одного з останніх інтерв’ю Алли Петрівни – своєрідного її навчительського заповіту, де пролунали напутні слова майбутнім журналістам і поради їхнім наставникам.
Значну зацікавленість аудиторії викликали також і інші виступи, які увиразнили різноплановість та різноаспектність сучасної лінгвістики і науки про соціальні комунікації. Так, проф. Іван Ющук (Київ) присвятив свою доповідь темі порівняння як стилістико-синтаксичної категорії; проф. Христина Демкович (Університет Тоусона, м. Балтимор, США) у своєму виступі ще раз наголосила на проблемі відповідальності в сучасній журналістиці; високим мовним зразкам у перекладах Максима Рильського присвятив наукове повідомлення проф. Михайло Гуць (Київ). Гостроактуальне питання мовної культури навчальних видань порушила доц. Ярослава Прихода (Київ), у своєму виступі, який спричинив жваву дискусію. Президент Всеукраїнського благодійного фонду ««Журналістська ініціатива» заслужений журналіст України Людмила Мех ознайомила присутніх із досвідом співпраці науковців та журналістів в організації мовностилістичних семінарів.
Справжньою окрасою конференції став виступ Народного етнографічного хору «Гомін» (керівник – лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка Леопольд Ященко).
Під час конференції працювали 3 секції: «Сучансі проблеми функціонування та розвитку мови мас-медіа», «Питання мовної культури в системі соціальних комунікацій», «Жанрово-стильові різновиди текстів мас-медіа». На секційних засіданнях учасники вислухали 38 доповідей і повідомлень, найбільшу зацікавленість з-поміж яких викликали доповіді доц. Тетяни Дзюби, доц. Марини Навальної, доц. Ольги Федоренко, доц. Любові Хавкіної, асистента В’ячеслава Швеця, аспірантів Юрія Гаврильця, Галини Зорі, Анастасії Полякової, студентки Катерини Ломоносової.
У рамках конференції пройшов Другий всеукраїнський науково-практичний семінар з культури усного та писемного мовлення для працівників ЗМІ «Культура мови – культура нації», у роботі якого взяли участь понад 20 журналістів-практиків загальнонаціональних та регіональних ЗМІ. Серед запрошених гостей Семінару були відомий український поет, академік НАНУ Борис Олійник, перший заступник генерального директора телеканалу «Культура», лауреат Шевченківської премії Леонід Мужук, професор Іван Ющук та ін. Найбільший резонанс серед учасників викликали доповіді професора Олександра Пономарева, заслужених журналістів України Сергія Шевченка й Михайла Калініченка; викладачів кафедри мови та стилістики Інституту журналістики доц. Людмили Хоменко, ст.викл. Сергія Доломана, ст.викл. Олександра Григор’єва, ас. В’ячеслава Швеця, ас. Лесі Сласної. Детальніша інформація й фоторепортаж про роботу Семінару розміщені в Інтернеті за адресою: http://www.mediafond.com.ua/show/none/230 .
Як і в попередні роки, науково-дослідницький доробок учасників конференції буде представлено у збірнику матеріалів конференції, а також у фахових періодичних виданнях Інституту журналістики.

Дмитро Данильчук, к. філол. н.