Арманд Лат (Armand Lattes) став Почесним доктором КНУ

02.11.2010
Рішенням Вченої Ради університету Арманду Лату (ARMAND LATTES) – видатному французькому хіміку, академіку Тулузької Академії наук, професору Університету Поля Сабатьє (Тулуза, Франція), члену комітету з Атомної Енергії, Президенту Професійної Федерації з хімічних дисциплін присвоєно звання «Почесний доктор» Київського національного університету імені Тараса Шевченка». 1-го листопада на засіданні Вченої Ради ректор університету академік Леонід Губерський вручив видатному вченому мантію та відзнаку Почесного доктора і сердечно привітав його з цим званням.

Арманд Лат народився 31 березня 1934 у Тулузі. Після закінчення середньої школи вступив у Вищу Національну Школу з хімії у Тулузі. У 1955 році успішно закінчив навчання та отримав диплом інженера. Підготував докторську дисертацію під керівництвом відомого професора Георга Міньонака та захистив її у Парижі 5 грудня 1960 року. З 1961 року працював асистентом на факультеті наук Університету поля Сабатьє. У 1964 році Арманда Лата було обрано на посаду професора на факультеті наук у Тулузі, де продовжував свою кар’єру, у 1971 році за конкурсом пройшов на посаду професора 1-го класу, у 1984 - на професорську посаду (D), у 1987 - найвищу професорську посаду (Е).
З 1979 по 1987 рік працював директором Вищої Національної Школи з хімії у Тулузі. Його внеском в наукову роботу цього закладу було впровадження результатів досліджень хіміків в сільське господарство. В той же час працював з 1971-1977 працював директором лабораторії органічної хімії.
У 1982 році Арманд Лат захистив ще одну докторську дисертацію з фармації, що дало можливість мати ще одну наукову ступінь.
У 1994-1999 р.р. працював директором Федеративного Інституту досліджень з молекулярної хімії при Університеті Поля Сабатьє.
У 1999-2003 р.р. став директором науково-дослідницького об’єднання з проблем навколишнього середовища.
З 1995 по 2000 – член, а потім Президент комітету НАТО з навколишнього середовища.
з 2003 Арманд Лат має звання Почесного професора Університету Поля Сабатьє.
з 2003 по 2007 - Президент Французького Хімічного Товариства,
з 2005 по 2009 – Президент Хімічного Індустріального Товариства,
з 2004 по 2009 – Президент регіонального Союзу інженерів та науковців,
з 2002 по 2004 – Президент Академії наук у Тулузі,
з 1994 по 1998 – Президент наукової ради з хімічного та біологічного захисту,
з 2003 до тепер – член комітету з Атомної Енергії,
з 2008 до тепер – Президент Професійної Федерації з хімічних дисциплін.

Педагогічна та наукова діяльність

Автор 5 учбових посібників для студентів, що витримали 7 видань та один з них перекладено арабською мовою.
Засновник дослідницької лабораторії, директором якої працював 30 років, яка зараз нараховує 80 науковців. Керівник 80 дисертацій.
Автор 400 наукових статей, 200 виступів на конференціях як запрошений професор у 45 країнах світу (остання конференція «Київ-Тулуза», травень 2009).
Директор Федеративного Інституту Досліджень, створеного для організації спів дії університетів регіону.
Активний учасник міністерських програм з екології, член комітету Міністерства екології.

Почесні звання та нагороди
Почесний доктор університетів Софії (1999) та Сан-Петербурга (2003),
Член національної Фармацевтичної Академії (1995), Кореспондент Європейської Академії наук та мистецтв (1995),
Член (з 1983) та пізніше Президент ( 2000-2004 ) Тулузької Академії наук,
Лауреат Академії наук: медаль Бертело та премія Граматісакіса - Ньюмана (1988),
Лауреат Хімічного Французького Товариства: «Grand Prix Le Bel» (1993),
Медаль «Копернікюс» (COPERNICUS) Польської Академії наук (2008),
Медаль Неніцеску Румунського хімічного товариства (2007),
Премія Ван-т- Гофа Королівського хімічного товариства (1967).
Почесний Кавалер Легіону (2000),
Командор Національного Ордену Поваги (2005),
Командор Ордену Академічних Пальм (1986),
Срібна медаль за добровільну військову службу.

Арманд Лат бере активну участь в співробітництві дружнього нам Університету Поля Сабатьє з нашим університетом, зокрема, в роботі першого франко-українського Міжнародного науково-дослідницького об’єднання (GDRI) з молекулярної хімії (координатори МНДО: професор кафедри органічної хімії, заступник декана хімічного факультету з науки та міжнародних відносин З.В.Войтенко – від України та професор Університету Поля Сабатьє Ремі Шовен –від Франції).
На зустрічі з ректором університету Леонідом Губерським та проректором Петром Бехом, що передувала врученню Армаду Лату почесної відзнаки КНУ, було обговорено низку питань щодо поглиблення відносин між двома європейськими університетами. Зокрема, ректором була висунута ідея про створення спільної кафедри між хіміками Києва та Тулузи. В цій новій справі хімікам знадобиться консультація економічного факультету, який вже має практику створення спільної кафедри з ВНЗ Німеччини.
Академік Тулузької Академії, професор Університету Поля Сабатьє Арманд Лат у якості «Почесного доктора» Київського національного університету імені Тараса Шевченка наголосив, що всіляко сприятиме подальшому розвитку співробітництва між освітянами України і Франції.