Наші програмісти з золотими медалями

08.02.2010
З 1 по 6 лютого 2010 р. у м. Харбін (Китай) на базі Харбінського інженерного університету відбувся фінал 34-го чемпіонату світу з програмування,що проводиться серед студентів вищих навчальних закладів, під егідою ACM (Association for Computing Machinery, www.acm.org). Спонсором змагань виступила, як і в минулі роки, компанія IBM. Інтернет – сторінка, присвячена змаганням: http://cm.baylor.edu/welcome.icpc

У фіналі взяли участь 103 команди з 32 країн світу. Зокрема, Росія була представлена 11, Китай – 20, Сполучені Штати Америки – 21 командою. Україну представляли дві команди – переможці півфінальних змагань чемпіонату світу, що відбулися у жовтні 2009 року у м. Бухарест (Румунія). Це команди Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Харківського політехнічного інституту.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка на змаганнях представляла команда факультету кібернетики у складі:
• Гриненко Андрій – студент 5 курсу;
• Симоненко Владислав – студент 4 курсу;
• Нейтер Даниїл – студент 3 курсу;
Тренер команди – асистент факультету кібернетики, Відмінник освіти України Бондаренко Віталій Вікторович. >

Змагання транслювалися в Інтернеті в режимі реального часу на сторінці http://icpc2010.csc.kth.se/index.html.

За результатами змагань перша четвірка команд (1 – 4 місця) отримала золоті медалі, друга четвірка (5 – 8 місця) – срібні, а третя (9 – 12 місця) – бронзові.

Команда КНУ імені Тараса Шевченка посіла 4 абсолютне місце і завоювала вдруге в історії України золоті нагороди. Перше золото України було здобуто у м. Банф (Канада) у 2007/2008 р. Командою Львівського Національного університету імені Івана Франка, тренер та капітан команди – Василь Білецький (acm.lviv.ua). Для КНУ імені Тараса Шевченка це друга медаль – першу свою медаль, бронзу, студенти завоювали у Беверлі-Хіллз (США) у 2003 році.

Чемпіонат світу, що проводиться під егідою ACM, часто називають „спортивним” програмуванням. Адже трьом студентам надається один комп’ютер, 9 - 11 задач та 5 годин часу на їх розв’язання. При цьому існує система штрафного часу, що спонукає учасників до якомога швидшого розв’язання задач та з першої спроби (без права робити помилки у рішеннях). Переможцем визнається команда, що розв’язала найбільшу кількість задач за коротшого штрафного часу.

Першість світу проводиться в три етапи: національні олімпіади, регіональні олімпіади, які проводять за географічним принципом у 40 регіонах та фінал першості світу, в якому беруть участь близько 100 команд, переможців та призерів регіональних олімпіад.

Перший чемпіонат світу з програмування відбувся у 1977 році в рамках конференції з компютерних наук ACM. З 1977 по 1989 роки у змаганнях брали участь лише Сполучені Штати Америки та Канада. Європейські країни долучилися до участі у цих змаганнях з 1992 року, а Східно – Євро¬пейські з 1996 р. З того часу перемогу в основному святкували команди зі східної Європи та Китаю: 1998 – Чехія, 2000, 2001, 2004, 2006, 2008, 2009 – Росія, 2003, 2007 – Польща, 2002, 2005, 2010 – Китай. Зокрема, Шанхайський університет ставав чемпіоном світу тричі (2002, 2005, 2010 рр.), Санкт-Петербурзький університет інформаційних технологій механіки та оптики – тричі (2004, 2008, 2009), університет Варшави – двічі (2003, 2007 рр.), Санкт-Петербурзький національний університет – двічі (2000, 2001 рр.). На жаль, серед цих країн досі не фігурувала Україна, і причини цього були чисто організаційними та фінансовими. На даний момент Україна володіє лише трьома медалями чемпіонату світу – двома золотими (ЛНУ – 2008, КНУ - 2010) та бронзовою (КНУ - 2003).

Слід відзначити, що за право бути спонсором першості світу йде справжня боротьба між провідними комп’ютерними фірмами світу. АСМ навіть встановила обмеження терміну спонсування – три роки. В останні роки спонсорами першості світу були AT&T, Microsoft, IBM. Саме ІВМ виборола собі привілей бути спонсором два терміни поспіль і не хоче позбавлятися цього права і надалі. ІВМ пропонує спеціальні анкети та вручає свої рекламні матеріали кожному учаснику першості світу, починаючі з півфіналу. Учасники фіналу, особливо ж переможці, отримають персональні запрошення на роботу у відділеннях фірми у різних країнах.