Візит до Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова.

17.06.2009
Як відомо, 5 травня 2008 року Президент України підписав указ «Про заходи щодо підвищення статусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка». Цим документом фактично підкреслювалося , що наш університет має статус дослідницького. Це означає, що студенти, аспіранти, докторанти, наукові співробітники, викладачі мають активно займатися науковими дослідженнями. В свою чергу ці дослідження мають бути ефективними. Вони повинні знайти застосування на практиці: у промисловості, виробництві, сільському господарстві, медицині, екології і т. д.. Як знайти найкоротший шлях від відкриття до практики? Варто подивитися на досвід сусідів. Як вони впроваджують нові розробки у виробництво? За цим досвідом і відбула наша делегація до Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова. До її складу увійшло 3 особи: проректор з наукової роботи, викладач з фізичного факультету і старший науковий співробітник з науково-дослідної частини. У процесі короткотермінового перебування (всього1 день) вдалося побачити і почути багато нового і корисного. Відбулося розлоге обговорення проблематики з проректорами МДУ. З моїм колегою – проректором з наукової роботи Хохловим О. Р, та проректором з міжнародних зв’язків Сьоміним М. В. Обговорювались і перспективи подальшої співпраці. У МДУ з 1992 року існує Науковий парк. Протягом 17 років жодні законодавчі зміни не призвели до його знищення, а навпаки призвели до значних успіхів і доброї слави. У 2008 році парк заробив 150 млн. доларів. На 1 працівника було зароблено 50.000 доларів. В основі замовлень 60% програмного продукту. Здебільшого продукт виробляють програмісти, які знаходяться на Україні. Українським програмістам вигідніше працювати не зі своїми науковими парками чи технопарками. Мабуть, економічно вигідно. Бюджет університету – щось просто фантастичне. Російська Федерація пильно дбає про нові наукові розробки університету і по-справжньому турбується про їх просування. Так само, як і про інформаційне забезпечення. Бібліотека МДУ передплачує всі провідні наукові журнали світу з усіх галузей. Для нас це звучить неймовірно, але так воно і є насправді. Склалося враження, що університет – це держава в державі. Відомий жарт: Росія в складі університету чи університет в складі Росії. Стиль роботи – жодної метушні: спокійні неспішні люди займаються своїми справами. Наука на сьогоднішній день коштує дорого. Результатів не буде без сучасного найновішого обладнання! А у МДУ воно є! Ми запропонували інноваційні проекти, що не знаходять у нас замовників. В МДУ приблизно 50% замовлень на нові технології роблять державні установи, корпорації, інститути і т. п., 50% - приватні фірми. Фірми знають, що конкуренція висока і слід впроваджувати нові технології, тож замовлень там не бракує.. Ми запропонували: нехай їхні інвестори подивляться наші напрацювання, якщо приваблять – будемо співпрацювати. Відповідь була позитивною. Зараз ми збираємо кращі проекти і готуємо команду науковців, які будуть над цим працювати. Одержали добро і від нашого ректора. Тож започатковуємо усім потрібну і дуже перспективну справу.

В. І. Григорук, проректор з наукової роботи.