Історики провели дискусію до 100-річчя Центральної Ради

03.03.2017

2 березня 2017 р. на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася міждисциплінарна панельна дискусія «На порозі нової ери: до 100-річчя створення Центральної Ради та початку Української революції». Організаторами заходи виступили історичний та юридичний факультети Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Інститут історії України НАН України.

Відкрив дискусію ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка академік Леонід Васильович Губерський. Він, зокрема, сказав: «Сьогоднішня наша дискусія, що відкриває цілу низку заходів, присвячених сторіччю Української революції, покликана дати відповіді на принципові питання: як постала і чим була Українська Центральна Рада, кого із її діячів ми забуваємо згадувати в своїх дослідженнях та святкових промовах, як формувався законодавчий досвід першого революційного парламенту, які дискусії тривали навколо формування кордонів молодої республіки, хто і як вів проти нас тоді війну? Уважний дослідник легко помітить скільки помилок, допущених сто років тому, ми, на жаль повторюємо, якою страшною ціною оплачуємо незнання власної історії. Я бажаю всім учасникам дискусії плідної роботи, а найголовніше того, щоб ваші голоси (голоси вчених) знаходили розуміння в суспільстві, аби через 100 років нашим нащадкам не довелося (з гіркотою аналізуючи наші сьогоднішні промахи) знову починати будівництво «власної хати» від фундаменту».

З вітальним словом виступили заступник директора Інституту історії України НАН України Геннадій Володимирович Боряк, декан історичного факультету Іван Казимирович Патриляк та декан юридичного факультету Іван Сергійович Гриценко.

Під час першої частинизаходу (модератор – декан історичного факультету Іван Казимирович Патриляк) доповідачі зосередили увагу учасників дискусії на поєднанні історичних подій з діяльністю провідних політичних діячів того часу та із законодавчими аспектамифункціонування Центральної Ради. Виступили: завідувач відділу історії Української революції (1917-1921 рр.) Інституту історії України НАН України Владислав Федорович Верстюк із доповіддю «Українська Центральна рада: проблеми і перспективи створення»; в.о. завідувача кафедри історії права та держави юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Марія Іванівна Мірошниченко із доповіддю «Національно-персональна автономія: інклюзивна інституційно-правова модель ідентичності громадян УНР»; професор кафедри історії права та держави юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Павлович Захарченко із доповіддю «Виборче законодавство УЦР: досвід становлення демократії в Україні»; професор кафедри давньої та нової історії України історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Іванович Сергійчук із доповіддю «Становлення кордонів УНР доби Центральної Ради» та головний науковий співробітник відділу теорії та історії політичної науки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України Юрій Іванович Шаповал із доповіддю «Павло Христюк: життя і доля». В обговоренні взяли участь студенти, аспіранти  і співробітники історичного та юридичного факультету.

Друга частина дискусії (модератор – заступник декана історичного факультету Ірина Геннадіївна Адамська) була присвячена ролі військового фактору в державотворчих процесах на території України під час революції 1917-1921 років. Із доповідями виступили доцент кафедри давньої та нової історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олег Іванович Божко («Українська революція 1917-21 рр.: мляві дискусії щодо назви»), професор кафедри новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка Григорій Петрович Савченко («Зародження національного військового руху як чинник розгортання державотворчих процесів в Україні (березень-травень 1917 р.)»), старший науковий співробітник відділу джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України Михайло Анатолійович Ковальчук («Військове будівництво Центральної Ради та організація оборони від більшовицької агресії наприкінці 1917 р. – на початку 1918 р.») та науковий співробітник відділу історії Української революції (1917-1921 рр.) Інституту історії України НАН України Віталій Валерійович Скальський («Крутянці: фотографії і біографії»). Активну участь в обговоренні взяли студенти і співробітники історичного факультету.

Підсумки дискусії підбив Владислав Федорович Верстюк, зазначаючи важливість заходу для популяризації тематики серед молодого покоління дослідників та підкреслюючи наявність низки маловивчених проблем, на які варто звернути увагу.