Військова психологія у вимірах війни і миру

15.02.2016
Факультет психології та Військовий інститут КНУ імені Тараса Шевченка спільно з Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України, за участі фахівців Військового медичного інституту Міністерства національної оборони Польської Республіки 12-13 лютого 2016 року провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Військова психологія у вимірах війни і миру: проблеми, досвід, перспективи».

Російська воєнна агресія надзвичайно актуалізувала наукове та практичне значення військової психології. У цих умовах різко зріс попит на психологічні послуги в різних аспектах громадського життя, а також виникла необхідність узагальнити теоретичні здобутки і досвід практичної діяльності у сферах, пов’язаних із військовою психологією. Це й становило мету конференції.

У роботі конференції взяли участь науковці, викладачі, військові фахівці, практики з психології, психотерапії, соціальної роботи та інших суміжних галузей, волонтери та інші зацікавлені особи.

Особливу увагу було приділено:
1. Теоретичним та практичним аспектам і перспективам психологічної підготовки військових фахівців:
- психологічним проблемам військової підготовки та освіти;
- соціально-психологічним засадам діяльності військових колективів;
- соціально-психологічним аспектам військової мобілізації;

2. Досвіду психологічної реабілітації потерпілих осіб:
- формам і методам психологічної допомоги учасникам бойових дій, військовим інвалідам та важкопораненим;
- психологічним засобам та інструментам подолання посттравматичних розладів;
- формам і методам психологічної допомоги сім’ям загиблих військовиків;
3. Проблемам громадської активності у воєнний час:

- соціально-психологічним чинникам оптимізації взаємодії військових структур і місцевих громад;
- проблемам соціально-психологічної адаптації внутрішньо переміщених осіб;
- соціально-психологічним аспектам волонтерського руху;
- соціально-психологічному змісту громадських уявлень про війну і мир та технологіям інформаційно-психологічної війни.

Соціально-психологічні проблеми воєнного конфлікту на Сході України було обговорено на круглому столі «Війна на Донбасі: Хто винен? Що робити?».

Було також проведено десять майстер-класів із використання психологічних засобів та інструментів подолання посттравматичних розладів; активізації ресурсів переселенців; роботи з сім’ями, групами та спільнотами; профілактики вторинного ПТСР та синдрому емоційного вигорання у психологів і волонтерів.

Результати роботи конференції висвітлено у двох збірниках наукових праць.