Стажування викладачів факультету психології в Туреччині

15.05.2015
Днями група викладачів факультету психології, очолювана деканом факультету професором І.В. Данилюком, повернулася з 10-денного стажування в Університеті «19 Травня» в м. Самсуні. Стажування відбувалося в межах програми міжнародних академічних обмінів Мевляна за підтримки уряду Туреччини. Координатором цієї програми від України виступає Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Програму створено у 2011 році з метою академічного обміну студентами та викладачами між турецькими вишами та університетами інших країн світу. Іноземні студенти можуть навчатися від одного до двох семестрів в університетах Туреччини, а викладачі зазвичай читають модульні курси протягом одного-трьох тижнів.

Стажуванням було передбачено знайомство з системою вищої освіти Турецької Республіки та з Університетом «19 Травня», який є одним з найбільших університетів Туреччини, де навчаються 40 тисяч студентів іпрацюють 2 тисячі викладачів. Він був заснований у 1975 році та має у своєму складі 16 факультетів, консерваторію, 3 школи (Школа цивільної авіації, Школа іноземних мов, та Школа здоров’я), 11 професійних шкіл та 5 інститутів (Педагогічний інститут, Інститут мистецтв, Інститут здоров’я, Технологічний інститут, Інститут соціальних наук).

Викладачі Київського національного університету імені Тараса Шевченка проходили стажування на факультеті гуманітарних та соціальних наук, а саме – відділенні психології. Зустрічі зі студентами-психологами розпочалися з презентації інформації про Україну, Київ, Київський національний університет імені Тараса Шевченка та факультет психології КНУ. Надалі протягом тижня українські науковці презентували лекції та провели воркшопи з такої тематики:

• «Специфіка підготовки психологів в українській системі вищої професійної освіти» - декан факультету психології, завідувач кафедри загальної психології,професор, доктор психологічних наук І.В. Данилюк
• «Етичні принципи застосування експериментального методу в українській психології» - доцент кафедри загальної психології, кандидат психологічних наук І.В. Козицька
• «Сучасні дослідження в нейропсихології» - доцент кафедри психодіагностики та клінічної психології, кандидат психологічних наук К.О. Малишева
• «Гарячі лінії для клієнтів у стані кризи та телефонне консультування в Україні» - доцент кафедри психодіагностики та клінічної психології, кандидат психологічних наук О.І. Морозова-Ларіна
• «Розвиток соціальних компетенцій студентів-психологів» - доцент кафедри психології розвитку, кандидат педагогічних наук С.Ю. Пащенко
• «Сучасні психотерапевтичні стратегії» - доцент кафедри психодіагностики та клінічної психології, доктор психологічних наук Л.Ф. Щербина

Заняття проводилися для студентів бакалаврату і магістратури відділення психології Університету «19 Травня». В них також брали участь усі викладачі факультету психології КНУ, які перебували на стажуванні. Проведені презентації супроводжувались спільною дискусією про головні напрямки наукових досліджень та специфіку підготовки психологів в Україні і Туреччині. На зустрічах зі студентами такожобговорювались можливості програм академічної мобільності для їх навчання та досліджень за кордоном, перш за все в КНУ імені Тараса Шевченка.

Окрім лекційних та практичних занять із зазначеної проблематики українські викладачі брали участь у зустрічах зі студентами та викладачами відділення психології факультету гуманітарних та соціальних наук (Artsand Sciences) Університету «19 Травня» з метою обговорення особливостей організації навчального процесу та позанавчальної діяльності студентів обох університетів. Завідувач кафедри психології Університету «19 Травня» професор Керім Едінсель, професори Мурат Курт та Неврес Сейнур Кайя організували декілька презентацій про систему вищої психологічної освіти в Туреччині, де було здійснено обмін досвідом між викладацькими колективами обох університетів та ознайомлення з навчальними планами підготовки психологів в Університеті «19 Травня».

Закордонне стажування передбачало також знайомство з історією, культурою та традиціями країни перебування. Представники міжнародного департаменту Університету «19 Травня» розробили та запропонували стажистам спеціальну екскурсійну програму містом Самсун з відвідуванням міських музеїв, оперного театру та пам’яток архітектури і мистецтва, яка справила незабутні враження та розкрила колорит старовинної й сучасної Туреччини, її гостинних, працелюбних і талановитих мешканців.

Партнерська участь Київського національного університету імені Тараса Шевченка у програмі Мевляна протягом наступного навчального року відкриває широкі можливості для наших студентів і викладачів, які можуть взяти участь у конкурсі та здобути право на навчання або викладання у провідних університетах Туреччини.