Французький історик Стефан Куртуа виступив у КНУ

21.11.2013
21 листопада 2013 року Університет вітав у своїх стінах одного з авторів «Чорної книги комунізму», відомого французького історика Стефана Куртуа. Він розповів викладачам і студентам КНУ про зародження ідеї, процес створення та проблеми, пов’язані з написанням «Чорної книги». Пан Куртуа зібрав команду дослідників, які б могли фахово підсумувати результати діяльності комуністичних партій та режимів у нині вже пострадянських республіках, на Кубі, в Камбоджі, В’єтнамі, Китаї, Кореї, Афганістані, у країнах Африки. Книга, видана 7 листопада 1997 року (до 80-річчя Жовтневої революції) викликала справжнє цунамі, небачений вибух інтересу серед французької та міжнародної громадськості. Стефан Куртуа, який планував видати «Чорну книгу» і одразу ж про неї забути, зізнався, що, за іронією долі, з моменту її видання і дотепер він тільки й робить, що працює над нею.

У якій би країні не розвивався комунізм, його основним елементом завжди був терор — зазначив пан Куртуа. У «Чорній книзі комунізму» зібрано свідчення очевидців, фотодокументи, карти концентрайційних таборів та маршрутів депортацій. Наведено дані про індивідуальні й масові вбивства, репресії, смерті у концтаборах, штучний голод, у тому числі й Голодомор. «Чорна книга» нині перекладена 26 мовами світу (серед яких і українська) і до сих пір є предметом гарячих дискусій серед науковців і простих читачів.