23.02.2012
1 березня 2012 р. з ініціативи Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, у партнерстві з Інститутом літератури ім. Т. Шевченка НАН України, за підтримки журналу світової літератури «Всесвіт», відбудеться V Академічна дискусія «Література мовою інших видів мистецтва: компаративістика і герменевтика» у рамках проекту «Українська гуманітаристика: діалог культур між Сходом і Заходом». Офіційним інформаційним партнером проекту є Радіо Свобода, «Газета по-українськи». Мета нинішньої дискусії – актуалізувати сучасні підходи до прочитання та інтерпретації літературного твору крізь призму діалогу/сприйняття його різними видами мистецтв крізь призму герменевтичної практики та компаративістики. Серед питань, що плануються для обговорення: зміна основ гуманітарного знання і руйнування меж наукових дисциплін; герменевтика як світоглядна система і методологія гуманітарних наук; герменевтична практика і літературний твір; прочитання твору як розуміння «мови іншого»; методи компаративістики і перекодування літератури іншими видами мистецтв; інтермедіальність, синестезія різних видів мистецтва як реальність сучасного стану культури. До участі зголосилися: Ларс Еллестрьом, професор Стокгольмського університету, голова правління Північного товариства інтермедіальних досліджень (Швеція); Даніл Разеєв, доцент, д.філос.н., Санкт-Петербурзького державного університету (Росія), заступник декана філософського факультету, головний редактор журналу «Мысль»; Лідія Стародубцева, проф., д.філос.н., зав. кафедрою медіа комунікацій Харківського національного університету імені М. Каразіна, Євген Бистрицький, д.філос.наук, завідувач відділу філософії культури Інституту філософії НАН України, Людмила Грицик, проф., д.ф.н., зав. кафедрою компаративістики КНУ імені Тараса Шевченка, Андрій Богачов, доцент, к.ф.н, кафедра філософії філософського факультету КНУ імені Тараса Шевченка; Ольга Богомолець, автор-виконавиця сучасних та старовинних українських романсів; доктор медичних наук, професор кафедри Дерматології та венерології Національного медичного університету ім. О. Богомольця, засновниця музею домашньої ікони в м. Радомишль Житомирської області, член Гуманітарної ради при Президентові України; Лариса Кадирова, професор Національної музичної академії ім.П.Чайковського, народна артистка України, лауреат премії імені Тараса Шевченка (за 2008 р.), Леонід Мужук, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1989), заслужений діяч мистецтв України (1996), народний артист України (2008) та Член спілки кінематографістів України. Довідка: Інститут філології проводить щоквартальні академічні дискусії за участі науковців вищих навчальних закладів України і зарубіжжя, освітян, громадських діячів, письменників, видавців, молодих науковців, журналістів з актуальних проблем освіти, культури, науки, суспільно-політичного життя країни. Проект був розпочатий у вересні 2010 року діалогом Оксани Пахльовської, культуролога, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, професора Римського університету “Ла Сап’єнца” (позиція Заходу), та Івана Бондаренка, професора Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка (позиція Сходу). 1 грудня 2010 р. відбулася дискусія на тему: «Розширюючи кордони, наближуючи периферію». 1 квітня 2011 р. – на тему: «Націєтворча місія перекладу»; 14 жовтня 2011 р. «Спадщина Середньовіччя Сходу та Заходу в європейській ідентичності України». Матеріали дискусій висвітлювалися на сторінках газети «День», журналу «Всесвіт», на інтернет-сайті Радіо Свобода та інших. V Академічна дискусія відбудеться за адресою: Київ, бульв. Т. Шевченка, 14, ауд. 63; з 9.00 до 16.00.