«Мова. Суспільство. Журналістика»

11.04.2016
«Мовні засоби інформаційної війни», «Способи номінації учасників конфлікту на Донбасі у польських медіа», «Післясмак мови війни: соціолінгвістичний вимір», «Засоби творення свого й чужого в тексах заміток про АТО» – ось лише невелика частина тем, що їх висвітлювали у своїх доповідях та повідомленнях учасники ХІІ Міжнародної конференції «Мова. Суспільство. Журналістика», що відбулася 8 квітня 2016 року в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка.

Не бракувало в її програмі й, сказати б, мирних, але так само дуже актуальних тем. Зі своїми колегами дослідники поділилися результатами студій над репрезентацією соціального простору в медіатексті (д. філол. н., проф. ІЖ КНУ Н. П. Шумарова; к. філол. н., докторант ІЖ КНУ Л. В. Чернявська; аспірантка ІЖ КНУ К.О.Соколова), мовою соціальних мереж (к. філол. н., доцент ІЖ КНУ О. В.Гресько; к. філол. н., викладач Національного авіаційного університету О. В.Шевчук-Клюжева), фаховою термінологією мас-медіа (к. пед. н., доцент ІЖ КНУ Ю. П.Єлісовенко; к. філол. н., доцент Національного університету «Львівська політехніка» М. В. Комова) та ін. Із повною програмою конференції та матеріалами виступів можна ознайомитися на інтернет-сайті Інституту журналістики.

Щорічні науково-практичні конференції з проблем функціонування і розвитку української мови, започатковані свого часу колективом кафедри мови та стилістики, проводяться в Інституті журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка з 1994 року (з 2010 року конференції проходять під постійною назвою «Мова. Суспільство. Журналістика»). Отже, цьогоріч цей науковий форум відбувався вже у двадцять друге.

Попри всі об’єктивні труднощі, пов’язані і з міжнародно-політичними та соціально-економічними чинниками, організаторам удається зберігати міжнародний статус конференції й навіть розширювати коло закордонних партнерів.
На ХХІІ конференцію «Мова. Суспільство. Журналістика» прибули представники Білорусі (к. філол. н., доц. Білоруського державного університету Олександр Градюшко), Італії (д-р Сальваторе Дель Ґаудіо, який нині викладає в Інституті філології КНУ), Польщі (викладачі Жешувського університету проф. Ґражина Філіп і д-р Малґожата Кулаковська), Туреччини (журналіст агенції «Джихан» Юнус Ердогду). Один з лідерів української громади Фінляндії Віктор Єганов брав участь у роботі конференції через скайп-зв’язок.
Окрім пленарного та секційних засідань, працював і науково-практичний семінар для працівників ЗМК «Культура мови – культура нації», організований спільно з Міжнародним благодійним фондом «Журналістська ініціатива» (президент – заслужений журналіст України Л. Г.Мех).

У вітальній промові директора Інституту журналістики КНУ професора В. В. Різуна, адресованій учасникам семінару, лейтмотивом звучали слова про важливість захисту української мови як одного з ключових чинників гарантування інформаційної безпеки держави та збереження її незалежності в умовах неоголошеної війни. Пізніше ця теза не раз повторювалась у виступах інших промовців.

Захід викликав значне зацікавлення не лише в середовищі науковців, викладачів вишів, журналістів-практиків, а й серед студентів. Міжнародна науково-практична конференція «Мова. Суспільство. Журналістика» (8 квітня 2016 р.) стала логічним продовженням цьогорічних Днів науки в Інституті журналістики, які днем раніше відкрила всеукраїнська науково-практична конференція «Перспективні напрямки дослідження українського медійного контенту: фундаментальні та прикладні аспекти».

Дмитро Данильчук,
к. філол. н., доц. Інституту журналістики

Фото Сергія Шевченка