Перший крок на шляху формування Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти зробили керівники державних університетів

05.02.2015
4 лютого 2015 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка зібралася ініціативна група з підготовки та проведення З’їзду представників вищих навчальних закладів державної форми власності для обрання членів Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, до якої увійшли ректори провідних державних вищих навчальних закладів України, зокрема Катерина Амосова (Національний медичний університет імені О.О.Богомольця), Віктор Андрущенко (Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова), Віль Бакіров (Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна), Роман Гринюк (Донецький національний університет), Леонід Губерський (Київський національний університет імені Тараса Шевченка), Михайло Згуровський (Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут"), Ігор Коваль (Одеський національний університет імені І. І. Мечникова), Петро Куліков (Київський національний університет будівництва і архітектури), Анатолій Мазаракі (Київський національний торговельно-економічний університет), Володимир Мельник (Львівський національний університет імені Івана Франка), Степан Мельничук (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича), Станіслав Ніколаєнко (Національний університет біоресурсів і природокористування України), Володимир Рожок (Національна музична академія імені П.І.Чайковського), Василь Тацій (Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого), Василь Телелим (Національний університет оборони України) та Володимир Черней (Національна академія внутрішніх справ).

За результатами зустрічі ініціативною групою прийняте Звернення, в якому зазначається, що Закон України «Про вищу освіту» передбачає створення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти як колегіального органу, уповноваженого цим Законом на реалізацію державної політики у сфері забезпечення якості вищої освіти.

До повноважень Національного агентства віднесені ряд важливих питань, що стосуються змісту та якості вищої освіти, зокрема ліцензійної експертизи та акредитації освітніх програм, спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій і незалежних установ оцінювання та забезпечення якості вищої освіти, розроблення вимог до рівня наукової кваліфікації осіб, які здобувають науковий ступінь, тощо.

Оскільки Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти згідно зі статтею 19 Закону України «Про вищу освіту» формується з представників вищих навчальних закладів державної, комунальної та приватної форми власності, національних академій наук, організацій студентського самоврядування і роботодавців, тому групою ректорів ініційовано проведення організаційних заходів щодо проведення З’їзду представників державних вищих навчальних закладів для обрання дев’яти членів Національного агентства.

Члени ініціативної групи домовилися, що найближчим часом буде створений організаційний комітет з підготовки та проведення З’їзду, яким будуть розроблені прозорі процедури організації його підготовки, висування делегатів, висування претендентів на членство в Національному агентстві та їх відкритого громадського обговорення ще до проведення з’їзду і безпосередньо на з’їзді, забезпечення таємного голосування та чесного підрахунку голосів. Такий підхід, на думку ініціативної групи, має забезпечити довіру до нової і вкрай важливої національної інституції, продемонструвати суспільству готовність до проведення справжніх реформ і здатність академічної університетської спільноти до самоорганізації заради розвитку української вищої школи та її утвердження на Європейському просторі вищої освіти.