Павло Романчук – назавжди в нашій пам’яті

11.03.2021

11 березня 2021 року виповнюється 100 років від народження Павла Романчука – Героя Радянського Союзу, директора Астрономічної обсерваторії КНУ, ветерана праці Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Життєвий і трудовий шлях Павла Романчука пов’язані з навчанням і працею в КНУ імені Тараса Шевченка. Зокрема, після закінчення Другої світової війни відзначений званням Героя Радянського Союзу Павло Романчук навчається на фізичному факультеті Університету, у 1957 році – стає аспірантом кафедри астрономії, у 1966 році – захищає дисертацію «До питання про природу сонячної активності» на здобуття вченого ступеня кандидата фізико-математичних наук.

Упродовж 15 років, доки Павло Романчук очолював Астрономічну обсерваторію, ця установа займала чільні позиції із досліджень закономірностей сонячної циклічності й сонячно-земних зв’язків. Додатково Павло Романчук ініціює модерні напрями наукових досліджень в Астрономічній обсерваторії КНУ імені Тараса Шевченка, зокрема, під його керівництвом запроваджено теоретично-практичні дослідження змін атмосфери Сонця перед, під час і після сонячних спалахів. Окрім того, Павло Романчук опікувався такими важливими аспектами науково-дослідної діяльності, як:

• зміцнення матеріально-ресурсної бази Астрономічної обсерваторії – для наукових потреб придбано магнітограф, модернізовано горизонтальний сонячний телескоп;
  • розширення фінансування наукової установи – додаткові кошти залучалися завдяки підтримці урядовими постановами клопотань від КНУ імені Тараса Шевченка;
  • зростання числа молодих співробітників – за клопотаннями директора за його керівної каденції штат Астрономічної обсерваторії поповнили понад 20 молодих і перспективних науковців;
  • запровадження спільних наукових робіт із Головною астрономічною обсерваторією НАНУ – розробка проєкту й подальше виготовлення меридіанного кола аксіального типу.

За роки трудової діяльності в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка Павло Романчук опублікував понад 100 наукових праць, підготував декілька кандидатів наук. Співробітники Астрономічної обсерваторії Університету вшановують пам’ять про колишнього директора. За підтримки ректора Леоніда Губерського видано книгу «Павло Родіонович Романчук» (серія «Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Герої – видатні вихованці та педагоги»). Цьогоріч із нагоди 100-літнього ювілею від народження Павла Романчука заплановано проведення на його честь наукової конференції.

Довідково: Павло Романчук – кандидат фізико-математичних наук, доцент, директор Астрономічної обсерваторії, ветеран праці Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Народився 11 березня 1921 року в селі Гринів на Сумщині. За часів Другої світової війни брав участь у бойових діях у складі Західного, Північно-Західного й Степового фронтів. Званням Герой Радянського Союзу Павла Романчука було відзначено за героїзм при форсуванні Дніпра, відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР. За роки роботи в КНУ імені Тараса Шевченка Павло Романчук працював співробітником Астрономічної обсерваторії, був старшим викладачем і доцентом кафедри експериментальної фізики фізичного факультету Університету, обіймав посаду доцента кафедри астрономії й директора Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 22 червня 2008 року Павла Романчука не стало, проте колеги-науковці й досі опікуються збереженням наукової спадщини цього видатного керівника Астрономічної обсерваторії.

За інформацією Володимира Єфіменка,

директора Астрономічної обсерваторії КНУ