Сесія Карпатської школи за участі представників Університету

25.02.2020

Представники географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка виступили співорганізаторами зимової сесія Міжнародної Карпатської школи під назвою «Освіта для сталого розвитку – ефективне співробітництвона місцевому рівні».

Науково-практичний захід проводився в період 12–16 лютого 2020 року в місті Косів Івано-Франківської області й селищі міського типу Берегомет Чернівецької області. Цьогоріч участь у Карпатській школі взяло понад 60 зацікавлених осіб, серед яких представники 13 закладів вищої освіти, 20 професорів і доцентів, співробітники наукових підрозділів двох Національних природних парків, а також експерти громадських природоохоронних організацій.

Карпатська школа як багатовекторна громадська платформа неформальної освіти покликана, за задумом організаторів, згуртувати всіх охочих задля збереження культурних традицій і сталого розвитку вразливого гірського регіону. Завданням Школи є формування нових світоглядних принципів у самих учасників, а також послідовне висвітлення нової ролі університетів, що сприяють передачі нових знань і технологій на локальний місцевий рівень. Географічний факультет КНУ імені Тараса Шевченка активно співпрацює з університетами регіону Балтійського моря (BSR) в галузі екологічної освіти. Студенти КНУ беруть участь у проєктах, фінансованих Шведським інститутом, долучаються до роботи Міжнародних наукових конференцій Ліннейського університету (Linnaeus EcoTech, м. Кальмар, Швеція). Випускники географічного факультету здобувають ступені докторів філософії в Каунаському університеті технологій (місто Каунас, Литва), проходять практику в Естонському університеті природничих наук (місто Тарту, Естонія). Карпатська школа виступає універсальним практично-освітнім майданчиком для передачі досвіду цих країн щодо поводження з твердими побутовими відходами й рекультивації полігонів таких відходів в Україні.

Цьогоріч активну участь у роботі зимової сесії Карпатської школи-2020 взяли професори географічного факультету й факультету психології КНУ. Окрім того, до роботи Школи долучилися викладачі інших українських ЗВО. Карпатська школа сприяла налагодженню професійних зв’язків поміж українськими і зарубіжними університетами, а також між організаціями громадянського суспільства й органами місцевого самоврядування, допомагала розвиткові академічної мобільності викладачів і студентів.

Обговорення результатів зимової сесії засвідчило високу ефективність заходу й зацікавленість учасників у продовженні діяльності Школи й наступного року. Представниками оргкомітету Міжнародної Карпатської школи було висунуто пропозиції проведення літньої сесії на базі відпочинку «Ойкос» в смт Берегомет (Чернівецька область) або на базі практики КНУ імені Тараса Шевченка в Канівському природному заповіднику (м. Канів Київської області). Одним із можливих результатів функціонування такої Школи може стати формування консорціуму партнерських університетів, зацікавлених у розвитку цього напрямку діяльності, а також розробка спільних навчальних і наукових програм для аспірантів КНУ разом із Каунаським університетом технологій (місто Каунас, Литва).

Довідково: Карпатська школа – інноваційний проєкт географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка й Центру громадських ініціатив Косівщини. Четвертий рік поспіль, від 2017 року, організатори збирають учасників Школи в передгір’ї Карпат на зимову сесію, що поєднує проактивність університетської молоді зі знаннями й досвідом викладачів, громадських активістів, представників органів влади й місцевого бізнесу. Захід спрямовано на посилення ролі університетів у формування актуальних освітніх програм задля підготовки українськими ЗВО кваліфікованих кадрів та подальшого досягнення Україною Цілей сталого розвитку 2030 (ЦСР-30), зокрема Цілі-4 (якісна освіта й надання екологічних послуг місцевим громадам у співпраці з місцевою владою та бізнесом).

За матеріалами Валерія Михайленка, Миколи Близнюка,

географічний факультет КНУ