Про Європейську конвенцію з прав людини – у КНУ

12.12.2018

Викладачі КНУ імені Тараса Шевченка, юристи-практики й експерти в галузі права обговорили національні аспекти застосування базових прав і свобод під час науково-експертного семінару «Європейської конвенція з прав людини як основа правової системи Польщі та України».

Семінар відбувся 07 грудня 2018 року в Головному навчальному корпусі Університету. Співорганізаторами українсько-польського заходу виступили Центр польського права юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка, представництво Центру досліджень польської правової доктрини факультету права та адміністрації Варшавського університету на юридичному факультеті, Посольство Республіки Польща в Україні та Міністерство закордонних справ Республіки Польща. Окрім участі в роботі науково-експертного семінару, учасники заходу також долучилися до офіційного закриття Школи польського права 2017–2018.

Проректор Петро Бех привітав учасників науково-експертного семінару від імені адміністрації КНУ й усього колективу Шевченкового університету. Проректор наголосив на важливості проведення подібних фахових дискусій і побажав усім присутнім плідної роботи.

Вітальні промови перед відвідувачами семінару виголосили також і почесні запрошені гості заходу, зокрема:

• Ян Пєкло – польський журналіст і дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні (від 2016 року);
  • Гіаро Томаш – професор, декан факультету права й адміністрування Варшавського університету;
  • Іван Гриценко – професор, декан юридичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка.

Науково-експертне обговорення питання застосування положень Європейської конвенції з прав людини та судової практики Європейського суду з прав людини в Польщі розпочав Ян Собчак – представник Міністерства закордонних справ Республіки Польща в Європейському суді з прав людини. Виступ доповідача було присвячено 25-тій річниці ратифікації Польщею Європейської конвенції.

Микола Гнатовський, президент Європейського комітету з питань запобігання катуванням, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ, звернув увагу представників правових шкіл на проблемні аспекти реалізації Європейської конвенції з прав людини в Україні. Окрім того, доцент ІМВ проаналізував правової природи Конвенції, розглянув її вплив на прийняття Конституції України й загальне реформування національної судової системи.

Потому учасники семінару дискутували щодо різноманітних аспектів впливу положень Європейської конвенції з прав людини на формування правових систем Польщі та України, визначали перспективи й напрями подальшої розбудови цих галузей в обох країнах.

Офіційне завершення Школи польського права 2017–2018 відкрив публічною промовою директор проекту Центру досліджень польської правової доктрини Факультету права та адміністрації Варшавського університету, доктор права Кжиштоф Щуцкі. Науковець доповів про результати діяльності представництва Центру на юридичному факультеті КНУ. Загальні підсумки реалізації цього проекту в КНУ презентувала директор Центру польського права юридичного факультету Університету, директор Школи польського права, кандидат юридичних наук, доцент Олеся Радишевська. Доповнив основний виступ заступник директора Школи польського права, директор Центру досліджень права Східної Європи та Центральної азії факультету права та адміністрації Варшавського університету, доктор права Ярослав Турлуковскі. Понад 50 слухачів Школи, представники юридичного факультету й співробітники інших науково-академічних осередків України, отримали сертифікати про міжнародне стажування у Варшавському університеті.

Під час урочистого заходу Олесю Радишевську було відзначено нагородою Асоціації українських правників «За сприяння розвитку українсько-польського наукового співробітництва». Відзнаку вручав голова Асоціації, професор Василь Костицький. Він наголосив: «Ця нагорода є важливим свідченням, що команда Центру польського права КНУ обрала активізацію двосторонніх академічних відносин між Польщею й Україною за стратегічний напрям своєї професійної діяльності».

Нагадуємо, що анонси заходів Центру польського права Університету можна переглянути в соціальній мережі Фейсбук. Центр розташовується в аудиторії 134 Головного навчального корпусу КНУ імені Тараса Шевченка.

За матеріалами Центру польського права

КНУ імені Тараса Шевченка